Olivový olej tvorí už dlhé roky neodmysliteľnú súčasť (nielen) európskej kuchyne. Už starovekí Gréci poznali pozitívne účinky oleja nielen pre zdravie človeka, ale i jeho krásu. Viete v čom všetkom vám táto zázračná potravina môže pomôcť?
Vrásky
Máte dojem, že vrások vám každým dňom pribúda a sú čoraz viditeľnejšie? Ľahká pomoc. Pred spaním si na pleť rozotrite tenkú vrstvu olivového oleja s dvoma kvapkami citrónovej šťavy. Na vankúš si samozrejme nezabudnite položiť uterák.
Cholesterol
Olivový olej pôsobí tiež ako prevencia infarktu. Podieľa sa totiž na rozpúšťaní a regulácii hladiny cholesterolu a zvyšuje elasticitu ciev, čím pomáha chrániť aj srdce.
Zmierňuje stavy po "fláme"
Určite ste počuli, že vraj po kvalitnom žúre padne vhod mastné a vyprážané jedlo. Tejto nezdravej alternatívy však budete uchránení, ak si pred samotnou akciou dáte zo 3-4 lyžičky olivového oleja. Účinok má síce rovnaký, no pre zdravie je oveľa prospešnejší. Najlepšie je samozrejme alkohol nepiť vôbec (aj keď sem tam pohár vínka alebo domácej pálenky asi neuškodí), no ak sa zo spoločenských dôvodov "musíte" takejto aktivity zúčastniť, pokúste sa vypiť čo najmenej.
Lesklé vlasy
Túžite po rovnako krásnych vlasoch, aké majú známe ženy v televíznych reklamách na šampón? Pripravte si svoj domáci zábal a jeho silu zbadáte ihneď. Zmiešajte panenský olivový olej, vaječné žĺtko, trošku piva a šťavu z polovice citrónu. Po 15 minútach pôsobenia ho poriadne opláchnite vlažnou vodou.
Strie
Strie bezpochyby patria k neobľúbenej "výbave" väčšiny tehotných žien. Mnoho z nich však už dávno vie, že natiahnutú kožu na brušku možno ošetrovať práve vďaka pravidelným kúram z olivového oleja.
Lupiny
Trápia vás lupiny? V tom prípade skúste nasledovný trik: Do vlasov jemne vmasírujte teplý olivový olej zmiešaný s troškou čistého alkoholu. Vlasy zabaľte do uteráku a zmes nechajte pôsobiť 10 minút. Pre čo najväčší účinok sa odporúča periodicita raz týždenne.
Popraskané pery
Suchých pier sa vďaka olivovému oleju zbavíte tiež veľmi ľahko. Po dôkladnom peelingu úst mäkkou zubnou kefkou, ich pretrite kombináciou olivového oleja a medu (pomer jedna k jednej).
Problémy s trávením
Milovníci olivového oleja si ho nevedia vynachváliť ani v prípade problémov s trávením. Vyskúšajte si dať ráno na lačno dve lyžičky. Táto procedúra je známa už po stáročia, nakoľko olivový olej si hravo poradí s tráviacimi ťažkosťami. Je ľahko stráviteľný a obsahuje primerané množstvo nenasýtených mastných kyselín.
Lámavé nechty
Aj v prípade zničených nechtov je olivový olej vítaným pomocníkom. Ponorte si ruky minimálne na päť minút do teplého olivového oleja. Po uplynutí tejto doby ich neoplachujte, len utrite do pripraveného uteráku. Uvidíte, že nechty sa vám poďakujú.
Už žiadna zhrubnutá koža
Všetci to poznáme. Najrizikovejšími miestami sú lakte, chodidlá, ruky a kolená. Pridajte do olivového oleja soľ a zmes si jemne vmasírujte na postihnuté miesta. Po dôkladnej masáži si nezabudnite pokožku riadne opláchnuť.
Ako ho správne skladovať?
Kuchynský olej podlieha skaze rovnako ako aj iné potraviny. Pokiaľ ho skladujete nesprávne, stráca antioxidanty a časom stuchne. Preto je dobré vedieť, ako ho čo najdlhšie zachovať čerstvý a výživný. Stačí vám pritom dodržať štyri základné odporúčania.
1. Svetlo
Oleje sa kazia rýchlejšie, ak ich skladujete v priehľadných obaloch prepúšťajúcich svetlo. Fľaše z keramiky alebo tmavého skla sú preto určite vhodnejšie. Ideálnym miestom na skladovanie oleja je tmavá suchá skrinka.
2. Teplo
Dajte pozor, aby skrinka s olejom nebola hneď vedľa sporáku. Ak náhodou žijete v horúcom klimatickom pásme alebo ak ho neplánujete použiť v najbližšom čase, ponechajte ho radšej v chladničke. Napríklad orechové alebo ľanové oleje zvyknú veľmi rýchlo stuchnúť, preto je nutné ich skladovať práve na tomto mieste. Podaktoré druhy olejov v chlade zhustnú a zamútia sa, no pri izbovej teplote sa opäť vyčistia.
3. Vzduch
Oleje by sa mali skladovať bez prístupu vzduchu. Presvedčte sa radšej, či má nádoba vzduchotesný uzáver.
4. Životnosť
Aj pri tých najlepších podmienkach majú kuchynské oleje obmedzenú životnosť. Väčšina z nich si zachováva špecifickú chuť a najväčší podiel živín do troch mesiacov od otvorenia pôvodného balenia.
Zdroje:
obrázok: freegreatpicture.com
text: www.feminity.sk / autor: Danka