Zelený čaj patrí k najstarším liečivým prostriedkom na svete. Už od pradávna sa čajovým nálevom liečili najrôznejšie neduhy. Naši predkovia ho používali nielen ako liečivý nápoj, no tiež ako prímes do mastičiek. Tou sa následne potierali reumatické, boľavé miesta. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa do skúmania liečivých účinkov zeleného čaju zapojili vedecké inštitúty na celom svete. Výskumy naďalej pokračujú a naberajú na sile. Výrobcovia liečiv ponúkajú kapsule zo zeleného čaju a tvorcovia kozmetiky ho primiešavajú do krémov a telových mliek, nakoľko vyhladzuje vrásky a regeneruje pokožku. Zelený čaj je právom považovaný za všeliek.
Prečo je zelený čaj nepostrádateľný pre naše zdravie?
Zjednodušene a výstižne povedané - pretože sa snaží bezbolestne odstrániť hriechy našej nesprávnej životosprávy. Čím viac mäsa, údenín, vyprážaných potravín, sladkých či slaných výrobkov z bielej múky jeme, tým väčšmi zaťažujeme náš organizmus. Neraz sa dopujeme látkami, ktorými sa snažíme následných ťažkostí zbaviť. Mnohé z nich sú však pre správne fungovanie nášho organizmu bezvýznamné. Nesmierne ho zaťažujú a bývajú jednou z hlavných príčin zdravotných ťažkostí.
Všetkých neduhov sa nezbavíme za noc. Je nevyhnutné pomôcť nášmu organizmu aspoň tým, že budeme viac piť, pretože dostatočný pitný režim vyplavuje toxíny z tela. V tomto smere má neoceniteľný význam práve zelený čaj. Ten účinne odstraňuje toxíny vzniknuté pri trávení a dodáva nášmu telu veľa cenných látok dôležitých pre zdravie. Navyše skvele chutí, má silné liečivé schopnosti a priaznivo pôsobí na redukciu nadváhy. Ničí vírusy aj baktérie, je prevenciou proti artérioskleróze, srdcovým chorobám, rakovine, cukrovke, vysokému tlaku, alergiám, no svoje opodstatnenie má i pri prechladnutí, bolestiach v krku, ale i pri problémoch s trávením. Jeho spektrum účinnosti je ozaj široké.
Ojedinelé antioxidačné účinky
Pri vzniku mnohých chorôb, napríklad artériosklerózy alebo rakoviny, hrá veľkú úlohu oxidácia - pôsobenie kyslíka na molekuly tela. Určité látky v potrave majú schopnosť zabrániť oxidačným procesom a tým prispieť k tomu, že si bunky zachovajú svoju funkčnosť. Je dokázané, že čím viac antioxidantov prijímame, tým sme zdravší a dožívame sa vyššieho veku. K známym antioxidantom patria napríklad vitamíny E a C, i polyfenoly vyskytujúce sa hojne práve v zelenom čaji. Mnohé vedecké výskumy dokázali, že zelený čaj má dokonca vyššie antioxidačné účinky ako mnohé druhy ovocia a zeleniny.
Zelený čaj ako účinný nepriateľ nadváhy
Zaručene účinnými diétami a výživovými doplnkami na redukciu váhy sa to v časopisoch len tak hemží. Každý z nás jedno alebo druhé (prípadne oboje), už vyskúšal. Len málo ľudí môže zjesť o polnoci slaninu, veterníky či zabíjačkové dobroty bez okamžitého prírastku na váhe. A tak s menšou či väčšou nadváhou bojujeme po celý život a popri tom závistlivo obdivujeme ploché brušká modeliek. To, akou tortúrou sa k nim dopracovali, už však nevieme. Našťastie existuje aj bezbolestná cesta, ako sa prebytočných kíl zbaviť.
Vonkoncom netvrdíme, že to pôjde bez pohybu a úpravy jedálneho lístka. Nebudeme vás balamutiť ani tvrdeniami, že pitie zeleného čaju z vás do mesiaca spraví osobu štíhlu ako laň. Chceme vám len poradiť, ako postupne docieliť úbytok váhy, síce pomalšou, avšak zdravšou a trvalejšou metódou, bez následného jo-jo efektu.
Zelený čaj pred aj po jedle
Stačí, ak do svojho denného pitného režimu zaradíte niekoľko šálok zeleného čaju bez cukru či medu. Jedna šálka obsahuje len štyri kalórie, no jeho hlavný prínos pre chudnutie spočíva v niečom inom, a síce, znižuje rýchlosť a výdatnosť vstrebávania cukrov. Pomalé uvoľňovanie cukrov do krvi bráni náhlym výkyvom hladiny inzulínu, čo napomáha lepšiemu spaľovaniu tukov. Navyše, obsah nestrávených cukrov v stolici zväčšuje jej objem, čím predchádzate prípadnej zápche. Zelený čaj je skrátka vynikajúca pochutina, ktorou môžete začať deň a tiež ukončiť takmer každé jedlo.
Ako si správne pripravíť zelený čaj?
Vodu priveďte vodu do varu a následne ju nechajte vychladnúť na cca 60 - 80°C. Takto pripravenou vodou zalejte sypaný zelený čaj v pomere 1,5 dl vody na jednu čajovú lyžičku čaju. Nechajte vylúhovať maximálne 2-3 minúty.
Druhy zelených čajov a jedlá, ku ktorým sa hodia
Zelené čaje ochladzujú, osviežujú a neutralizujú rôzne chute, takže sa výborne hodia ku koreneným jedlám. Čínske zelené čaje bývajú sladšie než jemné japonské čaje. Indické a cejlonské sú silnejšie a komplexnejšie, môžu sa piť i k silno koreneným jedlám. Dračia studňa sa výborne hodí ku všetkým jedlám z morských živočíchov. Hodí sa ku všetkým jedlám čínskej kuchyne. Japonské čaje sa hodia k ovociu, šalátom alebo japonským špecialitám. Čaj Sencha je výborný k hlavným chodom, k sukijaki aj k hovädziemu gulášu. Čaje Hojicha, Bancha Genmaicha môžu piť ľudia v každom veku a chutia výborne ku každému jedlu, pretože majú jemnú chuť a mäkkú vôňu. Čaje s kvetinovou vôňou alebo ovocím sa hodia k zákuskom. Najlepším spôsobom ako zistiť, aké čaje sa k daným jedlám hodia, je ochutnávať, ochutnávať a ochutnávať :) (zdroj: www.sannytea.sk)
Približne raz za štyri týždne vám prinášame rozhovory so zaujímavými a úspešnými ľuďmi z oblasti športu či spoločenského života. Tentoraz sme si pozvali na interview úspešného silového trojbojára Michala Majerecha. Máte sa na čo tešíť :)